Jen pro vyvolené aneb Přijďte k nám, já vám dám
Autor: Miroslav Šubrt (mirek.subrtemail.cz) Datum: 27.8.2013 23:37
Mnoho lidí by bylo rádo, kdyby získalo speciální schopnosti, radikálně změnilo svůj život ve svůj prospěch, jednoduše a zaručeně nalezlo svoje poslání, štěstí, zdraví a bohatství. Najde se i mnoho těch, kteří jsou ochotni na tyto potřeby reagovat a nabízet služby, které mají tyto tužby naplňovat. Ne všichni ale mají čisté motivy a podle toho dopadají ti, kteří jdou v jejich šlépějích.

Nechtěl bych v tomto článku jmenovat konkrétní lidi a organizace. Spíše bych chtěl, aby pozorný čtenář získal vlastní radar, který při naražení na takovou osobu či společnost začne vydávat varovný signál: „Tady něco nehraje!“

Je klíčové vnímat především to, nakolik daný subjekt vnímá hranice svých možností a schopností. Pokud Vám někdo nabízí rychlé a jednoduché řešení – ať už na cokoliv a jakýmikoliv prostředky – ve většině případů se jedná o nefunkční postup. Ne snad proto, že by rychlé způsoby řešení neexistovaly, ale spíše proto, že nejsou aplikovatelné na každého a za každé situace, tudíž je velmi nepravděpodobné, že by existovalo něco co spasí úplně všechny. Jak známo, realita je komplexní, a to, co platí na jednoho, nemusí platit na druhého.

A co víc, to, že něco na někoho platí, ještě nemusí znamenat, že se nemůže najít lepší způsob řešení vašich problémů a naplňování vašich tužeb. Existuje mnoho lidí, kteří se tváří jako odborníci, ale nedejme se jimi zmást, neboť něco jiného je dovednost vypadat jako specialista a něco jiného je opravdovým specialistou být. Zdání odbornosti pak ještě více posiluje efekt placeba. Díky němu (a dalším nespecifickým faktorům – například dobrému vztahu) nás mohou vyléčit či na nás mít efekt i postupy, které ve skutečnosti samy za sebe žádný zvláštní efekt nemají.

Vhodné je si zjistit, zda nabízené metody byly vědecky prokázány. To, že něco nebylo vědecky prokázáno, neznamená, že bychom tomu neměli důvěřovat. Znamená to, že pokud se k sobě chceme zachovat co nejlépe, pravděpodobně by bylo lepší zvolit nejdříve metodu, která již má prokázanou úspěšnost/účinnost. Tu samozřejmě pak můžeme kombinovat s alternativním, ale přehlížet již existující funkční postupy je dle mého názoru pošetilost a nezodpovědnost. (Nezapomínejme přitom ale, že i věda není neomylná a částečně se řídí „požadavky doby“ - to však nevyvrací vědecké studie, které již byly učiněny a několikrát nezávisle zopakovány.)

Mějme se ale na pozoru: Existují lidé, kteří vydávají svoje produkty a služby za vědecké, a přitom loupí nápady ostatních a vydávají je za vlastní (což by solidní vědec nikdy neudělal) a nejsou schopni uvést vědecky relevantní důkazy pro svá tvrzení. Od takových raději dál. Mnohé alternativní metody se považují za vědecké jen proto, že jejich funkčnost potvrdil jakýsi vědec XY z Horní dolní, sám osobně zainteresovaný v dané problematice – nejlépe sám prodejce daného produktu či služby. Chci vám říct: Nestačí jedna studie. Pro to, aby bylo něco vědecky potvrzeno, se o tom musí vést dlouhodobá debata ve vědecké obci a experimenty potvrzující účinnost dané záležitosti musí být několikrát zopakovány nezávislými instancemi.

Nicméně lidi vždy táhne něco „nového“. Posiluje to lidskou potřebu něčím vyniknout, být něčím výjimečný. Vznik nových metod a postupů je podporován i zákony trhu: Jen to, co je nové a raritní, může být také drahé. A proto většina lidí, kterým jde hlavně o výdělek, bude tvrdit, že přišli s novými postupy, které jsou schopné přinést radikální změnu do vašeho života – změnu, kterou jiné postupy nepřinesou. Slova „jedinečná příležitost“ a „unikátní produkt“ dobře vystihují tento manipulativní tah.

To, podle čeho se dá většinou spolehlivě posoudit, zda je nějaké jednání v pořádku, nebo ne, je míra etičnosti takového jednání. Profesionální etika je však něco, co laik nemusí jednoduše rozpoznat, protože se v dané profesi nepohybuje. Obecně by se však dalo říct, že jakákoliv forma manipulace by měla být považována za nepřijatelnou (i když samozřejmě určitá míra ovlivňování druhého je přítomna v téměř každém jednání). Základní otázkou pro každého, kdo pomáhá lidem, by mělo být: Chci opravdu pro daného člověka to, co je pro něj nejlepší? Nevnucuji mu svoje řešení, ze kterého budu profitovat více já, než on? Takováto pokora se moc neslučuje s praxí volného trhu. Podívejme se třeba na lékařské korporace, které potlačují alternativní způsoby léčby, protože si chtějí udržet zisky ze svých již zavedených léků. Jenže dnes na volném trhu operuje mnoho poradců, koučů, léčitelů – a nejefektivnější způsob, jak prorazit, je – bezskrupolózně manipulovat.

Vezměme na vědomí, že marketing je dnes díky psychologickým výzkumům na vysoké úrovni. Je zjištěno, co na lidi nejvíc platí. A ti, kteří tyto znalosti mají, přičemž jim schází dostatek morálky, se je vždy pokusí využít.  Marketing vždycky operuje s tím, že jako důsledek něčeho získáte určité výhody, ale ve skutečnosti to žádné reálné výhody nejsou. (A nebo jsou, ale jen za podmínek, které většina lidí nenaplní.) Koupíte si v supermarketu například produkt ve slevě, ale k tomu nakoupíte desítku dalších, které to vyrovnají. Nebo dostanete po registraci na stránky e-book zdarma, ale další navazující informace si musíte zaplatit a vaše emailová schránka je od té chvíle bombardována nevyžádanými emaily (nic z toho nebylo přitom dopředu zákazníkovi řečeno!).

Na závěr tohoto článku bych chtěl říct: Jít s proudem (ať už s tím mainstreamovým, nebo tzv. alternativním) je vždycky lákavé. Je to pohodlné. Pokud jdete s proudem, získáte mnoho lidí, kteří Vás budou poplácávat po rameni a budou říkat „Dobře, Karlíku, dobře.“ Jenže jako v pohádce o Krysařovi, tento proud je bohužel v některých, ne-li ve většině případů cestou do propasti. Zkuste tedy myslet za sebe a se zdravým sebevědomím nevěřte na řešení úlisných „podomních prodejců“. Věřme, že jako jednotlivci můžeme vlastní uvědomělostí a aktivitou přinést do systému významnou změnu.

Možná Vás bude zajímat má přednáška o manipulaci, jejíž videozáznam Cesta poznání pořídila. Dozvíte se v ní mnoho o tricích manipulátorů a o tom, jak se jim bránit.

Tento článek zatím ještě nebyl hodnocen.
Hodnotit články mohou pouze přihlášení členové SMS.
Miroslav Šubrt
mirek.subrtemail.cz

Psycholog a psychoterapeut. Zajímá se současný stav vědeckého poznání, mezioborové souvislosti. Má rád sci-fi, čajovny, objevování nových míst.  Předseda Společnosti pro mezioborová studia, pravidelně se s ním můžete potkat na "Kusech řeči".

Osobní web: www.miroslavsubrt.cz

Diskuze ke článku

Jméno:
Email:
Text:
Jsi robot?

Příspěvky

Dan (dan15x21vilemseznam.cz) říká:26.9.2013. 18:20
Ahoj, je me tak napadlo, ze napisu sve postrehy, ktere me svevolne po precteni tohoto clanku napadly.
Pristroje, ktere jsou dnes hojne prodavany jako vedecky osvedcene (ruzne verze biolamp, zarizeni z uv svetlem, magnetoterapie, zazracne zdravotni masazbi lehatka a podobne, serepeticek je cela skala) musi mit dle naseho zakona tzv. SUKL atest. Jedna se o atestaci statniho ustavu klasifikace leciv. Dnes a denne slysim lidi rikat, co myslite, pomuze mi tato zazracna biolampa na zlucnik? Mam si za 5000 poridit tento pristroj s manlgnetoterapii?
Vtipek je v tom, ze pokud tyto gadget maji SUKL, je to v poradku, ale pokud jej nemaji, tak bud jde o ilegalni zarizeni, nebo bema moc velky ucinek, aby nepomohlo, ale ani nezranilo!
To ovsem neznamena, ze sukl vsechno vi, vsechno zna. Ne, pouze ma moznost eliminovqt podvodniky, to, zda nektere pristroje maji ucinek a veda pouze neuznava vynalez, to uz je druha.
Nedelejme si iluze, veda a vyzkum take podlehaji trhu. Jsou zde lide jako kdekoli jinde. Hrabajaci pro sebe a podobne, ale to sem ted nepatri.
Musime pochopit, ze nektere gadgety jsou opravdu podvody a jektere pouze z ruznych duvodu nemaji dany atest, i kdyz ucinnost je nepopiratelna.
Modlim se za den, abychom videli za roh a meli moralni silu jit dale za sve hranice.
Pekny den :-)