Opravdové štěstí
Autor: Miroslav Šubrt (mirek.subrtemail.cz) Datum: 12.7.2016 11:00
Co je opravdové štěstí? Je to krásný dům, peníze, dovolená kdykoliv chceme, úspěšné děti? Nebo je to něco jiného? Na tyto otázky se pokusí odpovědět Miroslav Šubrt ve svém zamyšlení.

Dnes mě napadlo, zda psychoterapie, která má za cíl léčit psychické bolesti člověka, nevede k tomu, že člověk přestane mít potřebu tolik hledat štěstí vně, tedy v materiálních statcích. Takové obrácení do nitra nicméně nenahrává současnému uspořádání společnosti, které staví na tom, že boty určité značky jsou důležitější než jiné a přinesou nám tak chtěný obdiv, nebo že je potřeba mít určité auto, díky kterému člověk dosáhne uznání. Dokonce i prací prášek s jakýmisi záhadnými modrými perličkami nám může zajistit spokojenou rodinu!?

Materiální potřeby

Psychoterapie by jednak v první fázi člověku měla odkrýt, proč dělá to, co dělá – že svojí potřebou mít si zajišťuje právě lásku, obdiv, uznání, ale i moc a kontrolu nebo bezpečí. Často se ukazuje, že jsou to potřeby, které nebyly naplňovány v dětství. V druhé části pak dochází k posílení člověka, který spolu s terapeutem nachází cestu, jak si tyto potřeby zdravě naplňovat v mezilidských vztazích, případně jak s nimi vnitřně zacházet, pokud úplné naplňování zatím není možné. Člověk úměrně s tím, jak toto dokáže, se vyváže z potřeby tolik si posílení hledat v materiálních statcích, ale též v jiných berličkách – jako například u náboženské sekty nebo v kariérním růstu.

V souvislosti s tím mě napadá otázka, zda lidé, kteří těží z konzumu – všichni ti výrobci cukrovátek a diplomů – mají zájem na tom, aby populace byla psychicky zdravá a šťastná. Myslím si, že by se pod tento požadavek podepsali všichni z nich, ale co si vlastně představují pod zdravím? Je to vnitřní síla? Spokojenost?

Pravděpodobně mnozí „vlastníci moci“ by podpořili první krok – objevit svoje potřeby. Potřeby jsou tím, co nás žene a když je známe, víme, za čím můžeme kráčet. Účastníme se tak snadno všudypřítomné hry na 150% výkon. Druhý krok – tyto potřeby dokázat naplnit a naplňovat ve vztazích – to už je něco, co by asi nebylo úplně žádoucí. Proč? Všichni by již měli to, co by opravdu potřebovali. Spousta žáků by se pak tak úporně nesnažila, protože by tolik neprahla po uznání učitele, dále třeba mnoho lidí by nepotřebovalo nové telefony, aby se cítili důležití, protože by druhé zaujali tím, jak intenzivní by jim byli schopní poskytnout pozornost a empatii. Dalajláma opravdu nepotřebuje nejnovější IPhone, aby ho lidé měli rádi. Vlastně nosí úplně obyčejnou róbu jako každý jiný buddhistický mnich.

Dokázat naplnit potřeby

Vodu a jídlo máme všichni – potřebu po nich si snadno v naší civilizaci uspokojíme. Psychicky jsme ale daleko více nešťastní. Možná jsme dokonce v této oblasti tak trochu mrzáci. Však se stačí podívat na rostoucí statistiky počtu nemocných depresí a léků určených k jejímu eliminování. A přitom získávat si uznání a uznání druhým dávat může být tak jednoduché, jako se napít vody (možná, že je to dokonce stejně instinktivní!).

Tímto článkem nechci říct, že slušivé oblečení, cihlové domy, bezpečná auta a letadla, nebo elektronické prostředky dálkové komunikace nejsou užitečné a dobré. Ale nejsou nezbytné ke štěstí. Až budeme ležet na smrtelné posteli, nebudeme se zajímat o to, zda budeme mít u ruky svoji kabelku Gucci, ale jestli vedle nás bude nějaký blízký člověk.

Ke zdroji myšlenek: Rád reflektuji svoje zkušenosti s psychologickými teoriemi a psychologií samotnou. Přemýšlím nad tím, jaké důsledky pro lidi mají jednotlivé přístupy – a co je ještě důležitější, která teorie se třeba více blíží pravdě než jiná, a co to pak všechno znamená. Předchozí úvaha vyšla ze všech možných pramenů – nemyslím si, že je úplně podstatné z jakých. Zároveň ale cítím jako důležité zmínit aspoň některé zdroje inspirace. To tedy je především humanistická psychologie (Rogers, Maslow), teorie mediace a nenásilné komunikace (Ury, Rosenberg), Bowlbyho teorie vazby, teorie cyklického maladaptivního vztahového vzorce psychodynamických terapií, Buberovo chápání Já a Ty, ale taky Grantova studie štěstí.


Obrázky: pixabay.com
Tento článek zatím ještě nebyl hodnocen.
Hodnotit články mohou pouze přihlášení členové SMS.
Miroslav Šubrt
mirek.subrtemail.cz

Psycholog a psychoterapeut. Zajímá se současný stav vědeckého poznání, mezioborové souvislosti. Má rád sci-fi, čajovny, objevování nových míst.  Předseda Společnosti pro mezioborová studia, pravidelně se s ním můžete potkat na "Kusech řeči".

Osobní web: www.miroslavsubrt.cz

Diskuze ke článku

Jméno:
Email:
Text:
Jsi robot?

Příspěvky

Dosud nebyl vložen žádný příspěvek.