Masopustní zamyšlení
Autor: Ivana Červená (cervenaigmail.com) Datum: 29.1.2014 14:52
Zamysleli jste se někdy nad významem lidových tradic v našich životech? I takto se můžeme ptát, kam naše cesty jdou a kam míříme. Jedno takové zamyšlení sepsala Inka Redná (Ivana Červená).

Zamysleli jste se někdy nad významem lidových tradic v našich životech? Před Vánoci vyšel článek, ve kterém se psalo, že Vánoce jsou posledním kolektivním svátkem naší společnosti. A to navíc braným značně komerčně, kdy původní poselství Vánoc vnímá málokdo. Nyní je období masopustu a já si říkám, kolik lidí asi ví o tom, že vůbec je a co znamená.

Masopustní kroje

Sama se do rozboru pouštět nebudu – myslím, že to zvládnul velmi dobře Vlastimil Vondruška v knize s názvem Církevní rok a lidové obyčeje, kde si o tom zvídavý čtenář může přečíst víc, než by se vešlo do tohoto článku. To, na co chci poukázat, je skutečnost, že naše společnost se mění v individualistickou po vzoru Ameriky a to, co dělalo naší kulturu kulturou, je prakticky z životů normálních občanů pryč. Ztrácíme kontakt s životem obce, v níž žijeme, postupně i se sousedy a doufám, že se nedostaneme do fáze, kdy ztratíme kontakt i se svou rodinou.

Proto jsem byla minulý rok velice potěšená, když jsem v Brně viděla masopustní procesí. Prvně jsem o něm slyšela v již výše zmíněné knize, když jsem sbírala podklady pro svou ročníkovou práci a měla jsem velkou radost z možnosti ho vidět i na vlastní oči o pár let později. Myslím, že snaha o obnovení těchto tradic je úctyhodná.

Masopustní zpívání

Pokud však chceme, aby se tradice udržely, musíme začít již od nejmenších. To je věc, kterou jsem si uvědomila při práci ve firmě FYLA, kde mi dali cennou zkušenost, když jsem chodila hlídat děti jejich klientů. Pokud u této mladé krve nevzbudíme zájem o tradice a o jejich praktikování, může se jednoho krásného dne stát, že nás jako národ nebude nic spojovat…Tradice znamená pospolitost a kontinuitu v čase, nenechme tyto dvě hodnoty zmizet z našich životů.

Foto: deviantart.com

Tento článek zatím ještě nebyl hodnocen.
Hodnotit články mohou pouze přihlášení členové SMS.
Ivana Červená
cervenaigmail.com

Členka Cesty poznání, z.s.

Diskuze ke článku

Jméno:
Email:
Text:
Jsi robot?

Příspěvky

Dosud nebyl vložen žádný příspěvek.