Řipská pouť 2016
Autor: Jan Černoch (jan.cernochcesta-poznani.cz) Datum: 15.6.2016 08:00
Jak dopadla dubnová řipská pouť se dozvíte v tomto článku Honzy Černocha. Poznáte i nové kontrasty, které z takové pouti vyplývají.

V sobotu 23. 4. 2016 jsme vyrazili na Řipskou pouť. Původně jsem si myslel, že bude pro celou událost charakteristický kontrast mezi horou Říp a Rovným, částí obce Krabčice, kde se pouť konala, protože již tyto názvy odkazují k opozici mezi křivým a rovným či vysokým a nízkým. Tento kontrast však byl postupně zkomplikován.

Kromě toho měla tato událost také další dimenze, což zde má znamenat opozice, které se vyznačují dvěma protichůdnými směry stejně jako dimenze geometrické. Jedna dimenze byla dána opozicí zvířecího a lidského. Je zvláštní projíždět kolem zvířecího hřbitova na pouť plnou lidí. Druhá dimenze se projevila prostřednictvím opozice sucha a mokra. Déšť nás však naštěstí nezastihl příliš brzy. Třetí dimenzi vyznačila opozice mezi novým a starým. Na jedné straně neuvěřitelné atrakce moderní techniky, které zuřivě svítí a vydávají zvuky, na druhé straně stará rotunda, ze které opadává omítka pod vyrytými nápisy.

Hota Říp

Rotunda sv. Jiří se podobala atrakcím pod kopcem v tom ohledu, že byl vstup do ní rovněž zpoplatněn. Dovnitř jsme se na fresky podívat nešli. Symbolická výška, která rotundě náleží díky tomu, že je postavena na vrcholu Řípu, byla vzhledem k pouťovým atrakcím téměř nepostřehnutelná. Právě tím se komplikuje kontrast mezi horou Říp a poutí v Rovném. Nikoli rotunda, ale pouťové atrakce dávaly lidem pocítit výšku, když je vrhaly do vzduchu. Ne všechny atrakce samozřejmě člověka vystřelují do nebes. Se všemi je však spojena atmosféra hry, možnost zažít něco nového jen tak pro zábavu a vzrušení nebo si něco pro radost koupit. Tradičně se atmosféra hry váže ke svátkům a posvátným místům, takže bychom ji mohli čekat právě u rotundy sv. Jiří. Jediná hra, jejíž stopy byly zjevné na povrchu rotundy, spočívala ve vyrývání nápisů do omítky. Vypadalo to, jako kdyby pouť přepólovala opozici mezi horou Říp a Rovným, čímž Rovné získalo charakteristiky, které by jinak náležely rotundě sv. Jiří. Řipská pouť tak byla sváteční a velkolepá. Pro svou milovanou jsem tam vystřelil růži.

 

Foto: Jitka Čepeláková, Cesta poznání, z. s.

hodnocení článku: 100%
Hodnotit články mohou pouze přihlášení členové SMS.
Jan Černoch
jan.cernochcesta-poznani.cz

Místopředseda Cesty poznání, z. s.

Z vesnice Hrádek u Ústí nad Orlicí. Účastník neformálního společenství Seminář starých textů. Filosof (od "sofia"/moudrost, nikoli "zofos"/temnota), formálně magistr filosofie na FF UK. Vykazuje sklony k poesii (od "poiésis"/tvoření) a jiné literární činnosti. Záliba v mezioborových aktivitách. V současnosti pracuje jako správce technické dokumentace ve firmě Linet, s.r.o. a je administrátorem e-shopu www.planeta-psu.cz.

Diskuze ke článku

Jméno:
Email:
Text:
Jsi robot?

Příspěvky

Dosud nebyl vložen žádný příspěvek.