Pravda je žena
Autor: Jan Černoch (jan.cernochcesta-poznani.cz) Datum: 25.9.2015 08:00
Krátké filosofické zamyšlení nad pravdou Jana Černocha. V českém jazyce je pravda ženského rodu, ale co je vlastně na ní ženského? Jak ji zařazují jiné jazyky? To si přečtěte nyní...

Napadlo vás někdy, co nám o pravdě říká slovo, kterým je označována? „Pravda“ je podstatné jméno ženského rodu. To, že se jedná o podstatné jméno, neznamená nic neobvyklého. Díky tomu o ní můžeme mluvit a myslet ji. Podivné však je, že je toto slovo ženského rodu. Proč by nemohlo být mužského, nebo středního rodu? Tento problém můžeme ignorovat, pokud se obrníme tvrzením, že se jedná pouze o zvláštnost českého jazyka, což vede k vyostření rozdílu mezi slovem „pravda“ a jeho významem. To však neplatí, protože pravda je ženského rodu také v němčině (Wahrheit), francouzštině (vérité), latině (veritas) a staré řečtině (alétheia), což jsou jazyky s velkým významem pro evropskou kulturu.

Pravda je žena

Pokud toto zjištění vezmeme vážně, máme důvod se ptát, v jakém smyslu je pravda ženského rodu. V gramatickém slova smyslu to znamená, že není rodu mužského ani středního, takže má vlastní způsob skloňování. Můžeme se však také ptát, co je na ní ženského? Zpravidla není ihned zřejmá, takže je třeba ji odhalovat s touhou, odvahou a respektem. V tomto smyslu může být usilování o pravdu mužskou záležitostí. Pravda pak není pouze majetkem, který si lze podmanit, ale živým pólem usilování, který si ponechává svou svébytnost. To však neznamená, že by pravdu mohli odhalovat pouze muži. Mužské a ženské zde představuje dva ideální protějšky. Konkrétní muž či žena se mohou ve svém jednání přibližovat jednou mužskému a podruhé ženskému pólu. Muži totiž ne vždy jednají jako muži a podobně ženy mohou jednat také jako muži překážkám navzdory. Ať už pravdu odhaluje muž či žena, může mít toto odhalování navíc i erotické konotace. Až tak daleko nás může zavést řeč, pokud ji chytáme za slovo.

 

Foto: pixabay.com

hodnocení článku: 90%
Hodnotit články mohou pouze přihlášení členové SMS.
Jan Černoch
jan.cernochcesta-poznani.cz

Místopředseda Cesty poznání, z. s.

Z vesnice Hrádek u Ústí nad Orlicí. Účastník neformálního společenství Seminář starých textů. Filosof (od "sofia"/moudrost, nikoli "zofos"/temnota), formálně magistr filosofie na FF UK. Vykazuje sklony k poesii (od "poiésis"/tvoření) a jiné literární činnosti. Záliba v mezioborových aktivitách. V současnosti pracuje jako správce technické dokumentace ve firmě Linet, s.r.o. a je administrátorem e-shopu www.planeta-psu.cz.

Diskuze ke článku

Jméno:
Email:
Text:
Jsi robot?

Příspěvky

Pavel Urbánek (u.paveltiscali.cz) říká:7.11.2015. 17:00
Tento článek mne zaujal. Líbí se mi. Prostě když s něčím okamžitě souzním, hodnocení 100%. Přesto že je krátký tak si spoustu věcí mezi řádky ihned dosadím...děkuji

Pavel